Projekt

Nasze miasto może pochwalić się pisarzami rozpoznawalnymi w kraju i poza jego granicami. Współcześnie również wielu gliwiczan sięga po pióro, a ich książki zyskują grono wiernych czytelników. I wreszcie – samo miasto trafia na karty powieści, niekoniecznie twórców z naszego regionu. Mamy też „literackie” ulice i wielu związanych z książkami patronów szkół. Wszystko to było tematem realizowanego przez cały 2018 rok projektu „Literacka mapa miasta”.

Inicjatorem działania była Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, która pozyskała na to działanie dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przez cały rok literackich tropów poszukiwali uczniowie następujących szkół:
– I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach (opiekun: p. Joanna Korek)
– IV Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach (opiekun: p. Izabela Kosar)
– V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Struga w Gliwicach (opiekun: p. Katarzyna Czaplicka)
– VII Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach

Strona prezentuje stworzoną przez uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy LITERACKĄ MAPĘ MIASTA oraz umożliwia pobranie wypracowanych materiałów.

Na „Literacką mapę miasta” złożyły się także spotkania z autorami i literaturoznawcami, warsztaty, wspólne czytanie. Projekt zakładał współpracę instytucji i stowarzyszeń – i to udało się w 100 %. Dzieci i młodzież wspierana przez bibliotekarzy, nauczycieli i pasjonatów czytała, dyskutowała o lekturach, a także spacerowała po mieście i odnajdywała ślady inspiracji autorów współczesnych i już nieżyjących. W autobusach miejskich pojawiły się wlepki z cytatami. Zwieńczeniem projektu była happeningowa akcja, promująca literaturę w zaskakujący i nietypowy sposób – w autobusie literackim. Obyło się w nim wyjątkowe spotkanie autorskie z gliwicką pisarką Justyną Wydrą.